Με αφορμή τα 90 χρόνια από την ίδρύση της ΑΕΛ, το σωματείο στέλνει ηχυρό μήνημα κατα του ρατσισμού και οποιαδήποτε άλλης μορφής διακρίσεων με ένα τραγούδι με κυπριακή ραπ.
Η παραγωγή έγινε σε συνεργασία με το ΚΕΠΑΚΥ, και οι στίχοι και η ερμηνεία είναι από τον JUΛIO στην Κυπριακή διάλεκτο.
Στην περιγραφή του βίντεο αναγράφονται τα πιο κάτω:
“Παρατηρώντας πως εξαπλώνεται το φαινόμενο της ρατσιστικής βίας και των διακρίσεων στην καθημερινότητά μας, η ΑΕΛ μαζί με το ΚΕΠΑΚΥ προχωρήσαμε στη δημιουργία αντιρατσιστικού φιλμ με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κόσμου γύρω από το πολύπλευρο θέμα του ρατσισμού.”