Εκτός ελέγχου μαίνεται η πυρκαγιά ξέσπασε βόρεια του υδατοφράκτη Κούρη. Η πυρκαγιά είναι σε ξηρά χόρτα και άγρια βλάστηση.
Όπως μεταδίδει ο Ανδρέας Κεττής, Εκπρόσωπος Τύπου της Πυροσβεστικής:
«Ώρα 19.20. Πυρκαγιά βόρεια του υδατοφράκτη Κούρη. Η πυρκαγιά είναι σε ξηρά χόρτα και άγρια βλάστηση. Ανταποκρίθηκαν 3 πυροσβεστικά οχήματα από Σταθμούς Επαρχίας Λεμεσού με τα πληρώματα τους. Νεότερη ενημέρωση αναλόγως της εξέλιξης της πυρκαγιάς.
Ενισχύθηκαν οι επίγειες δυνάμεις με ακόμα 2 πυροσβεστικά οχήματα ( 1 από Πυροσβεστικούς Σταθμούς Λεμεσού και 1 από Τμήμα Δασών). Καίγονται ξηρά χόρτα άγρια βλάστηση και αριθμός δέντρων. Έχουν προφυλαχθεί από τις δυνάμεις πυρόσβεσης μικρά κτηνοτροφικά υποστατικά τα οποία βρίσκονται στην περιοχή.»
Ώρα 19.20. Πυρκαγιά βόρεια του υδατοφράκτη Κούρη. Η πυρκαγιά είναι σε ξηρά χόρτα και άγρια βλάστηση. Ανταποκρίθηκαν 3 πυροσβεστικά οχήματα από Σταθμούς Επαρχίας Λεμεσού με τα πληρώματα τους. Νεότερη ενημέρωση αναλόγως της εξέλιξης της πυρκαγιάς.
— Andreas Kettis (@akettis) September 25, 2020