![Khristodoulides_12354_Photo_by_Iakovos_Hatzist.width-770](https://lemesosblog.com/wp-content/uploads/2023/02/Khristodoulides_12354_Photo_by_Iakovos_Hatzist.width-770-640x426.jpg)
Η Κύπρος ανέδειξε σήμερα τον νέο, όγδοο κατά σειρά, Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Σύμφωνα με τα παγκύπρια επίσημα αποτελέσματα στη βάση της καταμέτρησης στο 100% % του εκλογικού σώματος, ο κύριος Νίκος Χριστοδουλίδης έλαβε το 51,91% % ενώ ο κύριος Αντρέας Μαυρογιάννης έλαβε το 48,09%.
Σύμφωνα με την τηλεόραση του ΡΙΚ , ήδη ο κύριος Μαυρογιάννης επικοινώνησε και συνεχάρη τον κύριο χριστοδουλίδη. Με τον κύριο Χριστοδουλίδη , επικοινώνησαν επίσης ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Νϊκος Αναστασιάδης και ο Πρόεδρος του ΔΗΣΥ Αβέρωφ Νεοφύτου.