![d4cf1853fe2661f96d31a693f3ccc4e9](https://lemesosblog.com/wp-content/uploads/2023/02/d4cf1853fe2661f96d31a693f3ccc4e9-640x320.jpg)
Ανάρτηση με βίντεο παλαιότερης συνέντευξης του Προέδρου Αναστασιάδη έκανε ο Δήμαρχος Πάφου Φαίδωνας Φαίδωνος θέλοντας ουσιαστικά να απαντήσει σε όσους τον έχουν επικρίνει για το άνοιγμα που έκανε προς ΑΚΕΛ για συνεργασία ΔΗΣΥ-Μαυρογιάννη στον δεύτερο γύρο των προεδρικών εκλογών.
Στο βίντεο του 2088 ο τότε Προέδρου του ΔΗΣΥ Νίκος Αναστασιάδης εμφανίζεται την περίοδο των εκλογών να μιλά για τα σενάρια Β γύρου και να αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο «υπέρβασης» συνεργασίας με ΑΚΕΛ.
Η ανάρτηση του Φαίδωνα:
«Για όσους με βρίζουν από το επιτελείο Νίκου Χριστοδουλίδη θα τολμήσουν να πουν τα ίδια για τον Πρόεδρο Αναστασιάδη ή μήπως τώρα δεν τους συμφέρει ; Η εισήγησή μου είναι πολιτική να το καταλάβουν! Και να σημειωθεί ότι ο Αντρέας Μαυρογιάννης δεν είναι ούτε ο ηγέτης του ΑΚΕΛ ούτε καν αριστερός».