![bc2d518f419694ef808dbfc9e2228635.width-770](https://lemesosblog.com/wp-content/uploads/2023/02/bc2d518f419694ef808dbfc9e2228635.width-770-640x431.jpg)
Προβληματισμό εκφράζει η ΟΕΛΜΕΚ για την εισήγηση του Αρχιεπισκόπου Γεωργίου, όπως καταργηθεί η σχολική αργία για την ονομαστική του εορτή.
Ο πρόεδρος της ΟΕΛΜΕΚ, Κώστας Χατζησάββας, δήλωσε στο Τρίτο Πρόγραμμα, ότι η εκπαιδευτική οργάνωση δεν τιμά την ονομαστική εορτή, αλλά τον θεσμό και τις θυσίες των εκάστοτε Αρχιεπισκόπων.
Ο κύριος Χατζησάββας είπε ακόμη, ότι εάν τεθεί θέμα κατάργησης των συγκεκριμένων αργιών, τότε το ζήτημα θα συζητηθεί στην Επιτροπή η οποία είναι αρμόδια για τους κανονισμούς λειτουργίας των σχολείων και στην οποία συμμετέχουν οι εκπαιδευτικές οργανώσεις και άλλοι εμπλεκόμενοι φορείς.