![Lemesos-Kliniki-Pyrgos](https://lemesosblog.com/wp-content/uploads/2024/03/Lemesos-Kliniki-Pyrgos-640x427.jpg)
Ο γνωστός φωτογράφος της Λεμεσού, Ρώμος Κοτσώνης ανάρτησε στην σελίδα Cyprus From Above – Romos Kotsonis Photography φωτογραφία με την οποία παρουσιάζει το τότε και το σήμερα σε περιοχή της Λεμεσού.
Στην εν λόγω φωτογραφία που αναρτήθηκε στα ΜΚΔ φαίνεται η γυναικολογική κλινική του Δρ. Μάριος Τριτοφτίδης που ήταν στην γωνιά Μακαρίου και Πλάτωνος και σήμερα είναι κτισμένος πύργος.
Για την ιστορία να πούμε ότι, η εν λόγω γυναικολογική κλινική «στην οποία γεννήθηκε η μισή Λεμεσός» κατεδαφίστηκε το 2008 και στην θέση της κτίστηκε ο επιβλητικός αυτός πύργος όπως φαίνεται και στην πιο κάτω φωτογραφία.
![](https://avant-garde.com.cy/sites/default/files/styles/media_image/public/imported_photos/1567772205_katedafisi.jpg?itok=Wryo71TT)
![](https://avant-garde.com.cy/sites/default/files/imported_photos_inline/1567772205_0_cedar-oasis.jpg)
Διαβάστε την ιστορία της κλινικής εδώ
***φωτογραφίες από avant-garde