![limassolcarnival1960 limassolcarnival1960](https://lemesosblog.com/wp-content/uploads/2017/02/limassolcarnival1960-640x406.jpg)
Οι Λεμεσιανοί αναμφισβήτητα εδώ και δεκαετίες ζουν το καρναβάλι όπως καμιά άλλη πόλη στην Κύπρο. Έχουν παράδοση και ταύτιση με την σάτιρα, το γλέντι και την πελλόμασκα. Άλλωστε μικροί και μεγάλη αφήνονται στην μουσική των κανταδόρων, μασκαρεύονται και ξεδίνουν με αποτέλεσμα να αποδεικνύουν κάθε χρόνο πως αναμφισβήτητα η Λεμεσός είναι η πόλη του Καρναβαλιού.
Οι πιο κάτω φωτογραφίες αποδεικνύουν περίτρανα την πολύχρονη σύνδεση της πόλης και του κόσμου της με την Καρναβαλίστικη κουλτούρα. Τα κουστούμια είναι φτιαγμένα στο χέρι, τα άρματα σατιρίζουν τα τότε δρώμενα της εποχής και ο απλός κόσμος αφήνει τα προβλήματα του στην άκρη και ζει στιγμές ευτυχίας.
Οι φωτογραφίες αποτελούν μέρος του αρχείου του Δήμου Λεμεσού.
Καρναβάλι 1958-1960
Καρναβάλι 1958-1960
Καρναβάλι 1935
Καρναβάλι 1935
Λεμεσιανοί Κανταδόροι
Το Σκάκι 1968
Γυναίκες Κανταδόροι
Ωραία μου Κυρία 1968